سفارش تبلیغ
صبا ویژن

20 دلیل بی اعتمادی ایران به آمریکا

ارسال شده توسط مدیر وبلاگ:علی در 94/4/1:: 9:13 صبح

خبرگزاری ایلنا: عضو ارشد سابق تیم مذاکره کننده ایران در دوره اصلاحات امروز در دانشگاه جنگ ارتش امریکا حاضر و به مدت 40 دقیقه برای 380 تن از افسران عالیرتبه نیروی زمینی،دریایی و هوایی ارتش آمریکا سخنرانی کرد و در پایان سخنرانی وی به مدت 50 دقیقه به پرسش های حضار جواد داد.

سیدحسین موسویان در این نشست ضمن معرفی آمریکا بعنوان تهدید اول امنیت ملی ایران، 20 دلیل در مورد بی‌اعتمادی ایران به آمریکا بشرح زیر ارائه کرد:

1- آمریکا و انگلیس در اوایل 1950 با ملی شدن صنعت نفت ایران مخالفت کردند و با تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل، ملی شدن نفت ایران را تهدید صلح و امنیت بین‌الملل خوانده و ملت ایران را به خاطر ملی کردن صنعت نفتشان، تحریم اقتصادی کردند.همین سیاست را آمریکا و غرب در مورد ملی شدن صنعت هسته ای ایران اعمال کرده اند.

2- آمریکا و انگلیس در سال 1953 با کودتا علیه حکومت منتخب و ملی دکتر محمد مصدق در حقیقت ریشه دمکراسی را برای 25 سال در ایران خشکاندند.

3- آمریکا و غرب 25 سال از حکومت دیکتاتوری و فاسد شاه در ایران حمایت کردند که در حقیقت انقلاب اسلامی ایران واکنشی به این سیاست آمریکا بود.

4- از ابتدای انقلاب اسلامی 1979 ایران دولتهای آمریکا بدنبال سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و "تغییر رژیم" در ایران بودند. تنها در زمان اوباما این سیاست در پروسه تجدید نظر قرار گرفته است.

5-بعد ار انقلاب اسلامی 1979، آمریکا و غرب میلیارها پروژه صنعتی ایران را ناتمام رها کرد در حالی که هم طبق قراردادها متعهد بود و هم هزینه پروژه را دریافت کرده بود.

6-در سال 1980 صدام به ایران تجاوز کرد آنهم به قصد تجزیه ایران. آمریکا و قدرتهای شرق و غرب از متجاوز حمایت کردند که این تجاوز 300 هزار شهید، یک میلیون مجروح، دومیلیون آواره و حدود 1000 میلیارد دلار خسارت برای ایران ببار آورد.

7- در دوران تجاوز به ایران، آمریکا و غرب تکنولوژی و مواد سلاح‌های شیمیایی را در اختیار صدام حسین گذاشت. صدام از سلاح‌های شیمیایی علیه ایران استفاده کرد که موجب کشته و زخمی شدت حدود 100 هزار ایرانی شد.

8- در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، آمریکا طی بمباران تاسیسات نفتی ایران، بزرگترین عملیات نظامی نیروی دریایی خود بعد از جنگ جهانی دوم را علیه ایران انجام داد.

9- در زمان تجاوز عراق به ایران، آمریکا هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس را سرنگون کرد و 290 مسافر بیگناه از جمله 66 کودک را کشت.

10-در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، ایران دعوت "حسن نیت در مقابل حسن نیت" رییس جمهور آمریکا بوش(پدر) را برای تسهیل در آزادی گروگان‌های آمریکایی و غربی در لبنان پذیرفت اما بعد از آزادی گروگان‌ها، آمریکا بجای حسن نیت، تحریم‌ها و فشارها را افزایش داد.

11- در دوران ریاست جمهوری خاتمی، ایران با ارتش آمریکا برای سرنگونی القاعده و طالبان همکاری کرد اما در پاسخ رییس جمهور بوش( پسر) ، ایران را "محور شرارت" خواند.

12-حتی در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد ایران برای حل مشکلات با آمریکا حسن نیت به خرج داد. من فقط اقدامات ایران در یک سال از دوران آقای احمدی‌‌نژاد یعنی سال 2011 را بیان می کنم:

الف- معاون وزیر خارجه ایران، مارک گروسمن نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان را برای سفر رسمی به ایران جهت گفتگو در مورد همکاری در افغانستان دعوت کرد و واشینگتن نپذیرفت.

ب- ایران از طرح هسته‌ای گام‌به‌گام روسیه حمایت کرد اما آمریکا نپذیرفت. چهارچوب آن طرح همین توافقی است که اکنون انجام شده است.

ج- ایران به آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی پیشنهاد "پنج سال نظارت کامل" را داد و امریکا رد کرد.

د- ایران کوهنوردهای آمریکایی را آزاد کرد.

ه-ایران پیشنهاد توقف غنی‌سازی 20% و محدود کردن غنی‌سازی به 5% را در مقابل دریافت سوخت راکتور تهران ارایه کرد اما آمریکا نپذیرفت .

در مقابل این همه حسن نیت بی‌سابقه، آمریکا و غرب هم تحریم‌ها را افزایش دادند و هم قطعنامه در مورد تروریسم و حقوق بشر علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کردند.

13- آز ابتدای انقلاب تا کنون  آمریکا با جایگاه طبیعی و منافع مشروع ایران در منطقه مقابله کرده است.

14- آمریکا با صدور بی‌سابقه تسلیحات به کشورهای عربی منطقه، در حقیقت منطقه را میلیتاریزه کرده در حالی که ایران را مورد تحریم کامل تسلیحاتی قرار داده است.

15- آمریکا در سرتاسر مرزهای ایران حضور نظامی برقرار کرده است.

16-آمریکا با حمایت بی چون و چرا از اسراییل موجب نقض حقوق مشروع فلسطینی‌ها شده و چک سفید امضای آمریکا به اسراییل، موجب شده تا این رژیم به راحتی تمام مقرارات جهانی را زیر پا بگذارد.

17- در حالی که آمریکا مدعی دمکراسی و حقوق بشر است، در خاورمیانه در دهه‌های گذشته صرفا از رژیم‌های دیکتاتوری حمایت کرده است از شاه و بن علی و مبارک گرفته تا رژیم‌های ظالم فعلی عربی.

18- واشینگتن سیاست دوگانه را ادامه داده است و برای مثال با کشورهای هند و پاکستان و اسراییل رابطه استراتژیک برقرار کرده در حالی که آنها معاهده ان پی تی را نپذیرفته و بمب هسته‌ای هم ساخته‌اند. متقابلا آمریکا همه تحریم‌ها را علیه ایرانی اعمال کرده که هم معاهده ان پی تی را پذیرفته و هم بمب هسته‌ای ندارد و هم نشانه‌‌ای از انحراف در برنامه هسته‌‌ایش مشاهده نشده است.

19- آمریکا از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند چه گروههای تروریستی مخالف بشار اسد در سوریه و چه گروه‌های تروریستی ضد جمهوری اسلامی مثل جندالله یا منافقینی که 17000 ایرانی را بعد از انقلاب کشته‌اند و الان هم در کنار کنگره آمریکا دفتر دارند.

20- از ابتدای انقلاب آمریکا به حقوق مشروع هسته‌ای ایران مخالفت کرد. میلیاردها دلار خسارت به ایران وارد شد.پول سوخت راکتور تهران را گرفت و نه پول را پس داد و نه سوخت را داد. به آلمان و فرانسه فشار آورد و موجب شد که آنها به تعهدات خود عمل نکنند. ایران حدود 8 میلیارد مارک به آلمان برای پروژه بوشهر پرداخته بود و 90% پروژه هم تمام شده بود. ایران 1.2 میلیارد دلار به فرانسه برای تولید مشترک سوخت در داخل خاک فرانسه پرداخت کرده بود. وقتی که ایران به تکنولوژی غنی‌سازی برای تامین سوخت دست یافت، آمریکا و اسراییل با جنگ سایبری و کشتن دانشمندان هسته‌ای ایران، وارد مقابله با حقوق مشروع ایران شدند. تمام این اقدامات در حالی صورت گرفت که سازمان‌های اطلاعانی آمریکا در سال 2007 و 2011 گزارش دادند که ایران نه بمب هسته‌ای دارد و نه تصمیمی برای ساخت بمب هسته‌ای دارد. این سیاست‌های خصمانه هسته‌ای آمریکا دلیل بی‌ اعتمادی ایران در مذاکرات جاری هسته‌ای است.

یکی از درجه‌داران ارتش آمریکا در هنگام پرسش و پاسخ جلسه مذکور خطاب به موسویان گفت: آقای موسویان! این 20 موردی که بدان اشاره کردید برای ما تازگی داشت و بسیار مفید بود. اما سوال من این است که آیا دولت ایران برای روشن نمودن این نوع حقایق برای افکار عمومی آمریکا چه اقدامی کرده است. ما و مردم آمریکا از این حقایق بی‌ اطلاع هستیم.

موسویان در پاسخ گفت: متاسفم که بگویم همه دولت‌های ایران بعد از انقلاب هیچ اقدام قابل توجهی انجام نداده‌ اند و جملگی از این مهم غافل بوده‌اند.

بازدید امروز: 42 ، بازدید دیروز: 64 ، کل بازدیدها: 444381
پوسته‌ی وبلاگ بوسیله Aviva Web Directory ترجمه به پارسی بلاگ تیم پارسی بلاگ